Menu Zamknij

Szkolenia i kursy BHP online w świetle prawa

Zgodnie z obowiązującymi przepisami Kodeksu pracy, każdy nowo zatrudniony pracownik musi zostać objęty obowiązkowym szkoleniem z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy. Kursy BHP Płock służą zaznajomieniu się z aktualnymi normami bezpieczeństwa, przewidzianymi dla danego zawodu i miejsca pracy. W dobie przenoszenia się wielu dziedzin do internetu przedsiębiorcy często zastanawiają się, czy w celu ograniczenia kosztów oraz zapewnienia większej wygody swoim pracownikom mają prawo zorganizować kurs BHP online. Przyjrzyjmy się, kto może skorzystać z takiego rozwiązania.

Samokształcenie kierowane – czym jest?

Pod pojęciem samokształcenia kierowanego kryje się możliwość przeprowadzenia szkolenia BHP przez internet, bez fizycznego kontaktu z prowadzącym. Wybierając tę formę kursu przedsiębiorca musi pamiętać o zapewnieniu swoim pracownikom możliwości konsultacji i zadania dodatkowych pytań specjaliście z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy. Samokształcenie kierowane zostało określone jako jedna z form odbycia szkolenia BHP w Rozporządzeniu Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 27 lipca 2004 roku.

Komu przysługuje prawo do odbycia szkolenia z zakresu BHP drogą elektroniczną?

Wśród zawodów i stanowisk uprawnionych do skorzystania z tej – wygodnej i elastycznej – formy zapoznania się z zasadami z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy znajdują się osoby zatrudnione na stanowiskach:

  • kierowniczych,
  • inżynieryjno-technicznych,
  • administracyjno-biurowych.

Oprócz tego odbycie szkolenia drogą elektroniczną przysługuje właścicielom firm prowadzących jednoosobowe działalności gospodarcze, niezatrudniających pracowników.

Natomiast prawo do uczestnictwa w szkoleniu online nie przysługuje wszystkim osobom na stanowiskach robotniczych, na których musi zostać przedstawiony sposób wykonywania pracy wraz z objaśnieniem poszczególnych czynności.

Warto pamiętać, że od 1 stycznia 2019 roku ustawodawca zniósł obowiązek przeprowadzania szkoleń okresowych BHP dla pracowników administracyjno-biurowych, których praca jest objęta nie wyższą niż trzecia kategoria ryzyka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *