Menu Zamknij

Na czym polega praca telemarketera?

Telemarketing jest tą dziedziną, która w ostatnim okresie rozwinęła się najprężniej, a telemarketerzy należą do zawodów często przez pracodawców poszukiwanych. Mało kto jednak zdaje sobie sprawę, na czym naprawdę polega ta praca i kto jest zdolny ją wykonywać.  Nie wszyscy zdają sobie też sprawę z tego, że dobremu pracownikowi tego działu potrzebne jest szkolenie z telemarketingu.

Praca telemarketera w ogólnym zarysie polega na telefonicznym polecaniu potencjalnym klientom produktów lub usług, którymi mogą być zainteresowani. Jego praca jest zatem formą sprzedaży bezpośredniej. Ale nie tylko. Oprócz tego do zadań telemarketera należy najczęściej również tworzenie baz telefonicznych i adresowych, a także reagowanie na oczekiwania klientów i udzielanie im wyczerpujących informacji.

Telemarketer pracuje przed komputerem z podłączonymi słuchawkami i mikrofonem. Jest zalogowany do specjalnej platformy, dzięki której łączy się z klientami. Numery telefonów, pod które ma dzwonić najczęściej dostarczane są mu z bazy danych, posiadanej przez firmę zajmującą się telemarketingiem. Praca często odbywa się wśród kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu innych telemarketerów na dużej sali z wydzielonymi dla nich stanowiskami. Może być jednak, w zależności od wielkości firmy zatrudniającej telemarketerów, wykonywana w bardziej kameralnych warunkach. Może być też pracą zdalną, wykonywaną na przykład z domu.

Pracownik, który przeszedł szkolenie dla telemarketerów powinien wiedzieć wszystko o sprzedawanym produkcie i oferowanej usłudze. Klienci są bowiem bardzo często dociekliwy i oczekują szczegółowych wyjaśnień. Dobry telemarketer nie może dać się zaskoczyć. Musi być on również odporny na stres. Zdarza się bowiem często, że klienci bardzo nerwowo reagują na telefony, czasami posuwając się nawet do wyzwisk.

Pracodawcy zatrudniający telemarketerów preferują osoby z wyższym wykształceniem, wychodząc z założenia, że łatwiej nawiązują one kontakt , a dysponując bogatszym słownictwem są w stanie skuteczniej zachęcić klientów do zakupu produktu lub usługi.

Jak widać, jest to praca pełna stresów. Wykonują ją najczęściej ludzie młodzi, często jeszcze uczący się lub studiujący. Pracę w telemarketingu traktują, jako źródło dodatkowego zarobku. Stąd częsta wśród telemarketerów rotacja, skłaniająca firmy do poszukiwania ciągle nowych pracowników.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *