Menu Zamknij

Pierwsza pomoc przy kleszczach, jak je usunąć?

W pełni sezonu urlopowego wielu z nas wyjeżdża pod namiot, chodzi po lesie i wędruje po parkach. Zarówno w miastach, jak i poza nimi czyhają zagrożenia w postaci kleszczy. Co zrobić, gdy pomimo zachowania ostrożności jeden z nich znajdziemy na swojej skórze?

Po pierwsze: zastosuj odpowiednie narzędzia

W przypadku usuwania kleszczy narzędzia, jakie się stosuje do ich wyciągania ze skóry, odgrywają dużą rolę. Do wyciągania kleszczy najlepiej użyć zakrzywionej pęsety lub specjalnej karty do wyciągania kleszczy (do kupienia w każdej aptece). Istotna jest też precyzja i delikatność, z jaką usuwa się kleszcza. Ważne jest, aby usuwać go, chwytając za główkę, jak najbliżej skóry. Warto przy tym wykonać ruch pionowo do góry, powoli i z wyczuciem, aby kleszcz wyszedł z ciała w całości.

Po drugie: nie nacieraj skóry alkoholem ani benzyną

Może się jednak zdarzyć, że pomimo całej staranności przy próbie wyjęcia kleszcza od skóry oderwie się odwłok, zaś główka i tułów pozostaną w środku. W takich sytuacjach nie należy sięgać po środki na bazie alkoholu ani też po benzynę czy lakier do paznokci. Nie zapobiegną one ewentualnemu zakażeniu, nie zmniejszą jego ryzyka, mogą natomiast spotęgować poziom wydalania szkodliwych substancji przez kleszcza wciąż częściowo tkwiącego w skórze. Nie należy również pokrywać skóry tłustymi preparatami czy podpalać – zabiegi te nie przyniosą pożądanego efektu. Zdecydowanie warto na spokojnie spróbować ponownie usunąć pozostawione części owada. Dopiero po usunięciu całości skórę w miejscu ukłucia możesz przetrzeć alkoholem.

Po trzecie: nie wstydź się prosić o pomoc

W sytuacji, gdy miejsce po ukąszeniu kleszcza przez dłuższy czas jest zaczerwienione, opuchnięte i pulsujące, koniecznie należy skonsultować się z lekarzem. W przypadku braku umiejętności w usuwaniu kleszcza zawsze może pomóc pierwsza pomoc Płock – lokalna przychodnia medyczna lub lekarz prowadzący prywatną praktykę powinni udzielić stosownej pomocy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *